MKDNews.com

Заиграа Македонско Оро среде Грција

јуни 25
09:57 2013

996182_10151697703067138_896982069_nВо центарот на грчкиот град Паралија фолклористите од фолклорниот ансамбл “Тиквеш“ од Кавадарци го развиорија македонското знаме, играа македонско оро и пееја на македонски.

Ансамблот кој успешно работи во рамките на домот на културата “Иван Мазов Климе” од Кавадарци, имаше одличен настап на меѓународен фестивал во Грција.

– Викендов во Грција имавме 60 минутен концерт. Покрај нас настапија и фолклористи од Делчево. Фестивалот беше меѓународен со гости од Русија, Украина и Грција-соопшти денес Владимир Темков, директор на културниот дом во Кавадарци.

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.