MKDNews.com

Загина дете од мина во близина на Сараево

јуни 16
21:33 2013

Tan2013-4-26_202850437_20

Во експлозија на тромбонска мина во билизина на Хаџичи кај Сараево Босна и Херцеговина, едно  десет годишно момче загинало и четири, исто така малолетни момчиња се сериозно повредени.
Несреќата се случила во дворот на семејната куќа во селото Жиновци Хаџичи, јавува Dnevni avaz.

Четирите повредени момче веднаш биле однесени во болница. Се работи за три момчиња родени 2001-та , додека четвртиот е родено во 1991 година. година.

Според неофицијални и непотврдени информации кои доаѓаат од Dnevni avaz на место тромнонската мина експлодирала пред шупата во дворот, каде што децатаја активирале која претходно ја нашле во околните шуми.

Истрагата е во тек и на местото на настанот пристигнал главниот обвинител и вештакот. Телото на починатото дете е испратено на обдукција.

zunovnica-djeca-eksplozija55

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment