MKDNews.com

Во САД се очекуваат пеколни жештини од 54 °C!

јуни 30
14:01 2013

САД чекаат пеколни горештини - 54 ° C!До 49 степени Целзиусови се очекува да достигнат температурите во американските градови Феникс и Лас Вегас.
Поради високите температури е можно да бидат откажани летови, објави АП.
Здравствените власти ги предупредија луѓето да бидат исклучително внимателни. Ризиците се не само од дехидрација и топлотен удар, но и изгореници од асфалтот и бетонот.
Високите температури создаваат проблеми на авиосообраќајот, бидејќи го прават потешко полетувањето на авионите.
Топлиот воздух се намалува нафрли, така авионите имаат потреба од подолги патеки за полетување и треба да носат помалку товар и гориво.
Во Долината на смртта во Калифорнија термометар вчера покажуваше скоро 50 степени и се очекува денес да достигне 54 степени.
Горештините ќе продолжат и во понеделникот и вторникот.

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.