MKDNews.com

Турската полиција го исчисти плоштадот Таксим, и паркот Гези (фото/видео)

јуни 16
07:51 2013

352048_turska-gezi-park-istanbul-demonstracije2-ap_ff

Турските специјални полициски сили синоќа ги „исчистија“ од демонстранти парково  Гези и плоштадот Таксим во Истамбул, користење водени топови и солзавци. Полициската потера следеше по половина час откако премиерот Реџеп Тајип Ердоган, говорејќи на своите поддржувачи во близина на Анкара, рече дека полицајците ќе знаат како да го испразните централниот плоштад во најголемиот град на Турција, ако не го направите тоа сами демонстрантите.

Во специјална опрема за разбивање на протести, со водени топови и солзавец полицијата ги растера демонстрантите од плоштадот Таксим и паркот Гези.

Акцијата е прв упад на полицијата во паркот Гези отако активистите подигнаа шатори и го претворија во национален симбол на отпорот.

Полицијата бескомпромисно влезе во Гези, и ги потисна демонстрантите.

До акцијата дојде откако претходно премиерот Ердоган упати последен повик за повлекување на демонстрабтите.

 

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.