MKDNews.com

Торнадото,што мина над Оклахома, имаше рекорден дијаметар од 4,2 километри

јуни 05
09:14 2013

tornado
Смртоносното торнадо, што минатиот викенд се развиори над државата Оклахома, имаше рекорден дијаметар од 4,2 километри, пренесе ДПА.

Националната метеоролошка служба на САД соопшти дека тоа било со интензитет Ф-5 , што е највисокиот степен достигнат од една бура според скалата на Фуџита, со ветрови со бризина од над 320 километри на час.

Првичната оценка беше за степен Ф-3, посочува ДПА.

Во некои виори на торнадото бризината на ветровите достигнала 480 километри на час.

Торнадото мина по земјен појас со должина од 26 километри и го однесе животот на најмалку 14 лица

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.