MKDNews.com

OMД од австралискиот Парлиамент да се признае Македонија под уставното име

јуни 05
19:08 2013

Обединетата македонска дијаспора информира дека пратеникот од владеачката партија на Австралија претставник за Иливара Стефан Јонз во говор пред австралискиот Парлиамент синоќа побара Владата и Опозицијата да дојдат до заеднички договор да се признае Македонија под уставното име, Република Македонија.

Во говорот пратеникот исто така ја спомнува Гала Вечерата на Обединетата македонска дијаспора која ќе биде во чест на австралскиот министер за надворешни работи Боб Кар на 5ти јули во Сиднеј.
Говорот, кој можете да го најдете ако кликнете ОВДЕ, е базиран на големо на статијата на директорот за Австралија на Обединетата македонска дијаспора Ордан Андреевски која беше публицирана во најголемиот австралиски онлајн е-весник за политика вчера на истата тема. Статијата можете да ја најдете ако кликнете ОВДЕ..

Tags

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.