MKDNews.com

Илјадници на протест поради убивањето демонстрант во плоштадот Таксим

јуни 29
23:16 2013

n_49715_4Илјадници лица се собраа на истанбулскиот плоштад Таксим откако се прошири информација дека властите ќе го ослободат полицаецот кој уби демонстрант.

Насобраниот народ бара правда и за сите оние кои беа повредени за време на протестите, кои низ цела Турција траат веќе цел месец. Демонстрантите, исто така, објавија дека паравоената полиција вчера убила еден курдски демонстрант.

Полицијата им даде два часа на демонстрантите да извикуваат слогани и да протестираат, а потоа ги предупреди дека повторно ќе употребат сила за да ги растераат. По предупредувањето, влетаа, го растурија протестот и уапсија неколку демонстранти.

taksim_pТурската полиција остро реагираше на протестите ширум земјата, организирани против владата на Реџеп Таип Ердоган. Според последните информации, во последните три недели четири лица загинале при судирите со полицијата.

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.