MKDNews.com

Фудбалските навивачи ги поддржаа протестите во Турција

јуни 09
09:16 2013

Фудбалските навивачи ги поддржаа протестите во Турција

Фанови на трите најголеми фудбалски екипи: “Фенербахче”, “Бешикташ” и “Галатасарај”, исто така се вклучија во протестните  во Истанбул.
Во текот на изминатата ноќ на плоштадот беа се собрале меѓу 20 000 и 30 000 луѓе. Слична е и ситуацијата во Измир, каде што на централниот плоштад исто така протестираа илјади фанови. Демонстрациите продолжуваат, така што нема податоци за сериозни инциденти.
Нови судири во истанбулскиот кварт Гази имало и оваа ноќ, како и во Адана. Органите на редот повторно  користеле солзавец и водени топови.
Во Анкара околу 5.000 лица беа се собрале на протестот.
Дел од незадоволните граѓани сепак не ги почитувале наредбите на властите да не се приближуваат владините згради, поради што полицијата употребила специјални средства за растерување на толпата, пренесува ИТАР-ТАСС.
Од јавното движење “Платформа Таксим” изјавија дека ќе продолжат со протестен митинг, поради недостатокот на реакција на Владата во однос на барањата на луѓето.
“Не е направен ниту еден конкретен чекор. По контактите со претставниците на Владата   не бевме контактирани за средба. Во меѓувреме, во земјата продолжува полициското насилство “, рекоа од движењето.
Меѓу барањата се откажување на сите иницијативи за отстранување на пласманите на плоштадот “Таксим” Културен центар на името на Ататурк.
Демонстранти сакаат отпуштањата на сите директори на управленията безбедност гувернерите на Истанбул, Анкара и Хатај кои носат одговорност за смртта на тројца демонстранти и за кршење на основните демократски права на луѓето кои протестираа против отстранувањето на паркот.
Граѓаните инсистираат да се забрани употребата на солзавец и слични средства за растерување на демонстрантите, како и да се дозволи на граѓаните да одржуваат масовни настани на секое место во сите градови на Турција.

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.