MKDNews.com

Два милиони фанови го славеа освојувањето на Стенли Купот во Чикаго (видео)

јуни 29
23:41 2013

Хокеарите на Чикаго Блек-хокс го освоија Стенли купот, петти пат во својата историја. Синоќа ги совладаа Бруинс, во Бостон, со 3:2 и со тоа ја добија финалната серија со 4:2.

171782099По тој повод во Чикаго се собраа н ад 2 милиони фанови на Националната Хокеј Лига шампионите во Чикаго Блекхокс, тимот кој ја освои петтата крунан со триумф од 4-2 во финалето против Бостон Бруинс.

За најдобар играч во плејфот прогласен е Патрик Клејн, кој запиша девет гола и десет асистенции во 23 меча. Тој беше стрелец на победничкиот гол во 2010 година, кога Чикаго го освои Стенли купот по пауза од 49 години.

171782027

BN3GN8sCAAAWG-V.jpg-large

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.