MKDNews.com

Видео: Собир на Ферари Ф40 во Silverstone

јули 23
03:36 2012

ferari Најголемиот Ferrari F40 собир со вкупно Педесет и осум возила се одржа денес во Silverstone.Педесет и осум Ferrari F40 излегоа на историската Англиска патека за да направат параден круг за комеморација на 25 години од постоењето на Ferrari F40. Неверојатната статистика е тоа што сите беа во црвена боја, 58 со Англиска регистарска таблица, а едниот со Швајцарска.

Ferrari F40 има 2,9 литарски IHI би-турбо V8 мотор кој произведува 478 КС при притисок од 16psi, а преносот се врши преку пето-степениот мануелен менувач на задната оска. И да не заборавиме да споменеме дека на времето Ferrari F40 беше најбрзиот произведен автомобил кој на располагање има максимална брзина од 320 км/ч.

Погледнете

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.