MKDNews.com

Десерти:Торта со јаболка

јули 22
21:25 2012

Време за припрема: 15 минути
Време за подготовка: 1 час

Состојки:

  • брашно
  • јаболка
  • 3 јајца
  • 3 лажици шеќер
  • 1 лажичка мелен цимет
  • Готов шлаг

Насоки за подготвка:

Се загрева рерната на 250 степени. Во голем сад, се ставаат јајца и шеќер и се бија со миксер, се додека не згусти. Се додава и цимет. Во меѓувреме јаболката се рендаат и тие се додаваат во смесата. Се додава и брашното и се меша. Потоа смесата се става во тава да се печи околу 25 минути. Одозгора се става шлаг.</p>

Пријатен апетит.

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment