MKDNews.com

 Breaking News

Изгласана новата влада – 62 гласови „за“, 51 гласови „против“

Со 62 гласови „за“,  51„против“ и без „воздржани“ пратениците во Собранието вечерва ја изгласаа новата влада која ќе ја предводи премиерот Зоран Заев. Изборот беше проследен со аплауз. Новата влада

0 comment Read Full Article

39 нови случаи на ковид-19

Во последните 24 часа се направени 817 тестирања, а регистрирани се 39 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 7 – Куманово 3 – Прилеп 8 – Тетово 2 –

0 comment Read Full Article

Денеска е Успение на Пресвета Богородица – За многу години!

    Денеска е Успение на Пресвета Богородица – За многу години!

Господ, Којшто на Синај заповеда со петтата заповед: „Почитувај го таткото свој и мајката своја“, со Својот пример покажа како треба да се почитува својата родителка. Кога висеше на крстот

0 comment Read Full Article

Струмички компании имале кредити без покритие во Еуростандард банка!?

Пропаѓањето на Еуростандард банката е настан кој што потсетува на оние од 90-тите години. Најцрните години за македонската економија. Слушнавме

0 comment Read Full Article

Трифун Костовски „за кило месо, убиваш вол“

Бизнисменот Трифун Костовски, сопственик на „Еуростандард банка“ го обвинува Управниот одбор за пропаѓањето на банката. Тој на денешната прес-конференција, заедно

0 comment Read Full Article

Починати три пациенти и 160 нови случаи на ковид-19

Во последните 24 часа се направени 2172 тестирања, а регистрирани се 160 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 38 -Тетово

0 comment Read Full Article

Или Зибери премиер или ДУИ во опозиција!

Првиот од 20-те дена што мандатарот Зоран Заев ги доби за формирање Влада истекува без видлив напредок во меѓупартиските преговори.

0 comment Read Full Article

Нина Ангеловска ги повлекла парите два месеца пред пропаста на Еуростандард

Имала ли министерката за финансии интерни информации дека Еуростандард ќе пропадне за да си ги извади парите навреме? Нина Ангеловска

0 comment Read Full Article
Македонија

200 нови случаи на ковид-19

 Во последните 24 часа се направени 1828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 65 – Куманово 14 – Дебар 6 – Штип 21 –

0 comment Read Full Article
Балкан

Протести во Бугарија, се бара оставка на владата

Десетти ден по ред, во Софија и другите градови низ Бугарија синоќа се одржаа антивладини протести. Учесниците во протестот повторно побараа оставка од Владата и Јавниот обвинител и распуштање на

0 comment Read Full Article

Почина легендарната американска милијардерка, Глорија Вандербилт

  Почина легендарната американска милијардерка, Глорија Вандербилт

Познатата модна дизајнерка , манекенка , актерка и писателка , Глорија Вандербилт почина на 95 . годишна возраст. Глорија Вандербилт

0 comment Read Full Article

Мис Москва остана без круна

  Мис Москва остана без круна

Убавицата прогласена за Мис на Москва во 2018 година, 24-годишната Алесија Семеренко, е во лоши односи со организацијата и тоа

0 comment Read Full Article
Здравје

Одобрен лекот кој за пет дена го елиминира вирусот ковид-19

Русија го одобри новиот антивирусен лек „Coronavir“ за лекување на пациенти заболени од ковид-19, а во производство на компанијата „R-Pharm“. Од компанијата наведуваат дека клиничкото истражување во кое биле вклучени

0 comment Read Full Article
Бизарно

Влегол во кафез во зоолошка и сакал да ја удави мечката (видео)

Пијан Полјак се обидел да удави мечка во зоолошката градина во Варшава откако провалил во кафезот. Откако 23-годишниот маж се пробил во кафезот на мечката Сабина и таа го забележала, тој во

0 comment Read Full Article

Се самоубил внукот на Елвис Присли

Бенџамин Кио (27), внукот на рокенрол легендата Елвис Присли, се самоубил во неговата вила во Калабасас. Бенџамин бил пронајден мртов

0 comment Read Full Article

Почина режисерот на два филма за ,,Бетмен”

Холивудскиот режисер , Џоел Шумахер почина вчера утрото во Њујорк, откако се бореше со карциномот, пишува Вeрајети. Тој имал 80

0 comment Read Full Article
Спорт

ОДЛОЖЕН Е И ТУР Д’ ФРАНС!

Најголемата светска велосипедска трка, Тур Д’ Франс, е одложена поради ширењето на коронавирусот. Истата нема да започне на 27 јуни, како што беше планирано. Веста денеска ја потврдија и организаторите

0 comment Read Full Article
Технологија

Потребни само 110 луѓе за изградба на самостојна колонија на Марс

Научниците откриваат дека се потребни само 110 луѓе за изградба на самостојна колонија на Марс. Истражувањето на професорот Жан-Марк Салоти од Институтот за политехника во Бордо, Франција, користел математички модел

0 comment Read Full Article