MKDNews.com

Ознака "Богородица"

Денеска е Успение на Пресвета Богородица – За многу години!

  Денеска е Успение на Пресвета Богородица – За многу години!

Господ, Којшто на Синај заповеда со петтата заповед: „Почитувај го таткото свој и мајката своја“, со Својот пример покажа како

0 коментари Прочитај повеќе ...

Повторно солзи на иконата на Пресвета Богородица во Трубаревo

  Повторно солзи на иконата на Пресвета Богородица во Трубаревo

Вчера утро по завршување на неделната литургија, верниците забележале мироточење на иконата. Веднаш го известиле попот и надлежните од МПЦ-ОА.

0 коментари Прочитај повеќе ...

Заврши ревитализацијата на манастирскиот комплекс „Света Богородица Перивлепта“ во Охрид

  Заврши ревитализацијата на манастирскиот комплекс „Света Богородица Перивлепта“ во Охрид

Со пригодна свеченост денеска беше одбележано завршувањето на седумгодишниот проект за конзервација и ревитализација на манастирскиот комплекс „Света Богородица Перивлепта“

0 коментари Прочитај повеќе ...

Македонците од Мала Преспа ја одбележаа Голема Богородица

  Македонците од Мала Преспа ја одбележаа Голема Богородица

Македонците од Мала Преспа го одбележаа празникот Успение на Пресвета Богородица во селото Церје. – Во дворот на црквата, чиј

0 коментари Прочитај повеќе ...

Албански демонстранти удрија со камења, ги спречуваат Србите да ја слават Голема Богородица (Видео)

  Албански демонстранти удрија со камења, ги спречуваат Србите да ја слават Голема Богородица (Видео)

На Косово утрово дојде до судир меѓу полицијата и група од неколку стотини Албанци кои го блокираа патот по кој

0 коментари Прочитај повеќе ...

Честитка од Димитриев по повод христијански празник Успение на Пресвета Богородица

  Честитка од Димитриев по повод христијански празник Успение на Пресвета Богородица

По повод големиот христијански празник Успение на Пресвета Богородица денеска премиерот Емил Димитриев упати честитка до Архиепископ Охридски и Македонски,

0 коментари Прочитај повеќе ...