MKDNews.com

Кулинарство

    Во Финска ќе се продава леб со сушени инсекти

Во Финска ќе се продава леб со сушени инсекти

Една од најголемите фински прехранбени компании соопшти дека од петок почнува со продавање леб со сушени инсекти. Шефот на пекарското одделение на групацијата Фазер, Маркус Хелстром изјави дека во тестото на секоја векна ќе има по 70 сушени и сомелени штурци. Тој додаде дека прав од буби ќе биде три

0 коментари Прочитај повеќе ...
    Палачинки од тиквички

Палачинки од тиквички

Претпоставуваме дека ја искористивте сезоната на тиквички и од овој нискокалоричен и здрав зеленчук веќе приготвивте и дегустиравте најразлични јадења. Но, ние имаме нова, супер идеја која вреди да се проба. Станува збор за палачинки од тиквички. Намирници – 2 чаши изрендани тиквички, 1 чаша изрендан компир, 1 јајце, 1

0 коментари Прочитај повеќе ...
    Диета со лубеница, ќе ве стопи за 5 дена

Диета со лубеница, ќе ве стопи за 5 дена

Оваа летна диета со лубеница ќе ви помогне да ослабете брзо, лесно и вкусно. ДЕН1 100 гр варено говедско меси со ориз и сос од домати, 1 кришка лубеница за ручек, а за вечера 1 кришка тост, 50 гр сирење и лубеница. ДЕН2 Парче леб, 60 гр пилешко месо, 1

0 коментари Прочитај повеќе ...
    Направете вкусен и здрав десерт

Направете вкусен и здрав десерт

Направете вкусен и здрав десерт со состојките кои сигурно се наоѓаат во вашата кујна. Потребни состојки: 4 јаболка 3 банани 1 целер 20 ореви малку павлака лимон сол Начин на подготовка: Издлабете ги јаболката за да изгледаат како корпи. Фрлете ги семките, а средината која што ќе ја извадите од

0 коментари Прочитај повеќе ...
    Kако да направите многу долго варено јајце(видео)

Kако да направите многу долго варено јајце(видео)

Станува збор за посебна метода на варење јајца чиј резултат е импресивно долго јајце кое може да го исечкате на резанки. Постапката е едноставна, а резултатот воодушевува. Тоа изгледа отприлика вака – ги одделувате белките од жолчките. Белките ги завиткувате во огноотпорен долгнавест сад и ги варите во тенџере околу

0 коментари Прочитај повеќе ...
    Брз колач со тиква

Брз колач со тиква

Потребно е: суви состојки: 200 гр бел шеќер 200 гр кафеав шеќер 250 гр брашно 2 лажичиња сода бикарбона 1 лажиче прашок за пециво 1 лажиче сол 1 кесичка од 5 гр цимет во прав 1/2 лажиче ѓумбир во прав 1/2 лажиче мелени каранфилчиња 1/2 лажиче рендано морско оревче 2

0 коментари Прочитај повеќе ...
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com