MKDNews.com

Балкан

    Денот на Св. Кирил и Методиј одбележан во Рим

Денот на Св. Кирил и Методиј одбележан во Рим

Во чест на Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј, 24 Мај, денеска во базиликата Сан Клементе во Рим, делегации на Македонија и Република Бугарија, положија цвеќе на гробот на Св. Кирил. Делегациите ги предводеа вршителите на работи во амбасадите на Република Северна Македонија при Светиот Престол и Република Италија, Александар Спирковски и Магдалена Димова,

0 коментари Прочитај повеќе ...
    Бугарката со најголеми усни (фото)

Бугарката со најголеми усни (фото)

Девојка од Бугарија, која четирикратно ги зголемила усните, штотуку jа примила 20. доза на инјекција и инсистира дека ќе продолжи со тоа сè додека не ги има најголемите усни на светот. Андреа Емилова Иванова (22) од Софија, потрошила илјадници евра во естетски клиники вбризгувајќи филери во својата уста, пренесува „Дејли

0 коментари Прочитај повеќе ...
    Земјотрес во Албанија – почувствуван и во Македонија

Земјотрес во Албанија – почувствуван и во Македонија

Земјотрес со јачина од 3,3 степени според рихтер  во 22 часот и 15 минути регистриран е во соседна Албанија. Земјотресот со помал интензитет е почувствуван и го западните делови на Македонија. Епицентарот е во близина на градот Драч, на длабочина од 8 километри.

0 коментари Прочитај повеќе ...
    За 1 Мај Србија забрани движење од четврток до понеделник

За 1 Мај Србија забрани движење од четврток до понеделник

Владата на Србија донесе одлука за забрана за движење која ќе почне од четврток, 30 април, во 18 часот, а ќе трае до понеделник, 4 мај, во 5 часот наутро. Одлуката за подолг полициски час е донесена поради празникот 1 мај и има за цел да ги намали социјалните контакти.

0 коментари Прочитај повеќе ...
    Хоспитализиран косовскиот претседател Хашим Тачи

Хоспитализиран косовскиот претседател Хашим Тачи

Хашим Тачи, денеска е примен во клиниката за урологија откако почувствувал потешкотии поради присуство на камења во бубрезите. Од претседателскиот кабинет соопштија дека неговата состојба е стабилна и оти Тачи искажал благодарност до медицинскиот персонал за грижата којашто му била укажана.

0 коментари Прочитај повеќе ...
    Повторно се стресе Албанија

Повторно се стресе Албанија

Нов земјотрес со јачина од 2 степени утрово ја стресе Албанија. Епицентарот бил на 20 километри од градот Корча. Потресот бил на длабочина од 7 километри. Вчера во истиот град имаше земјотрес. Посилен земјотрес имаше на грчкиот остров Крит.

0 коментари Прочитај повеќе ...