MKDNews.com

Балкан

    Ѕанакопулос: Му посакуваме успех на Заев и очекуваме добар резултат на референдумот

Ѕанакопулос: Му посакуваме успех на Заев и очекуваме добар резултат на референдумот

Очекуваме позитивен резултат од референдумот и му посакуваме успех на Заев, порача портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос на денешниот редовен брифинг со новинарите, одговарајќи на прашањето на дописничката на МИА од Атина, во однос на тоа што Грција очекува од референдумот кај нас. – Очекуваме

0 коментари Прочитај повеќе ...
    Голем пожар во Подгорица – го гаснат авиони и војници

Голем пожар во Подгорица – го гаснат авиони и војници

Командирот на службата за спасување Андрија Чаџеновиќ рече дека пожарот се заканувал да ги зафати куќите , па на помош пристигнале авиони , како и војници. Во периодот од 10 до 12 часот денеска на истото подрачје биле пријавени десетина пожари на различни локации.   Пожарот бргу се ширел поради

0 коментари Прочитај повеќе ...
    Македонија со важна победа против Косово во претквалификациите за Евробаскет 2021

Македонија со важна победа против Косово во претквалификациите за Евробаскет 2021

Македонската кошаркарска репрезентација оствари победа со 73:76 (29:34) против Косово во првиот натпревар во втората фаза од претквалификациите за ЕП 2021 година. Пред околу 3.000 гледачи во салата во Приштина, избраниците на Јорданчо Давитков забележаа многу важна победа, по која ќе се зголеми самодовербата на нашите репрезентативци во понатамошниот дел

0 коментари Прочитај повеќе ...
    Вучиќ: Ќе ги продолжиме разговорите со Приштина

Вучиќ: Ќе ги продолжиме разговорите со Приштина

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека Белград ќе ги продолжи разговорите со Приштина, но дека најверојатно нема да биде постигнат договор. – Важни се разговорите па дури и ако не постигнеме договор, што е најверојатно, затоа што некој после нас ќе мора да го постигне, бидејќи без долгорочно градење

0 коментари Прочитај повеќе ...
    Ципрас во Европарламентот: Ако сѐ оди по планот, за неколку месеци земјата ќе го смени името и Уставот

Ципрас во Европарламентот: Ако сѐ оди по планот, за неколку месеци земјата ќе го смени името и Уставот

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во дебатата со европратениците не одговори директно на прашањето на грчкиот европратеник од Нова демократија, Манолис Кефалојанис, за тоа како ќе се нарекува јазикот и националноста на Македонија ако биде усвоен Преспанскиот договор. – Се надевам дека сѐ ќе оди по план и дека за неколку

0 коментари Прочитај повеќе ...
    Коѕијас: Грција е победник во преговорите за името, соседната земја веќе никој нема да ја вика Македонија

Коѕијас: Грција е победник во преговорите за името, соседната земја веќе никој нема да ја вика Македонија

Грција е победник во преговорите за  името  бидејќи во иднина  веќе никој нема соседната земја да ја вика Македонија туку Северена Македонија,  вели грчкиот шеф на дипломатијата. Тој во  радио интервјуто истакна дека неговата влада се изборила за ерга омнес решение, за разлика од претходните кога Македонија под уставно име

0 коментари Прочитај повеќе ...

Барај Вести