MKDNews.com

Балкан

    Венизелос: Илинденска Македонија, епитом на иридентизмот!

Венизелос: Илинденска Македонија, епитом на иридентизмот!

Со свој став по објавата на медиумите околу новиот предлог за решение на спорот за името, се јави и претседателот на партијата ПАСОК и поранешен министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос. Според неговите зборови, искажани пред пратениците на грчкиот парламент, предлогот бил „епитом на иридентизмот“, отфрлајќи го како 

0 коментари Прочитај повеќе ...
    „Катимерини“: Заев на Ципрас му предложил Република Илинденска Македонија

„Катимерини“: Заев на Ципрас му предложил Република Илинденска Македонија

Според пишувањата на весникот се уште не е познато дали ова име е прифатливо и за грчката страна. Според информациите од Грција, Ципрас нема да губи време и уште денес ги започнува консулатциите со тамошните политички лидери за нај новиот предлог за затворање на спорот. И бугарскиот министер за одбрана

0 коментари Прочитај повеќе ...
    Каракачанов: Бугарија нема проблем со предлогот „Република Илинденска Македонија“

Каракачанов: Бугарија нема проблем со предлогот „Република Илинденска Македонија“

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов денеска изјави дека за неговата земја нема проблем една од варијантите за ново име на Република Македонија да биде „Република Илинденска Македонија“. – Нам не ни пречи. На 1 август минатата година потпишавме договор со кој се обврзуваме заедно да ги славиме заедничките празници. Илинден

0 коментари Прочитај повеќе ...
    Највисокиот суд во Грција пресече:Нема екстрадиција за поранешните функционери во МВР, Горан Грујовски и Никола Бошковски

Највисокиот суд во Грција пресече:Нема екстрадиција за поранешните функционери во МВР, Горан Грујовски и Никола Бошковски

Највисокиот суд во Грција пресече, нема екстрадиција за поранешните функционери во МВР, Горан Грујовски и Никола Бошковски  бидејки во Македонија нема да им се овозможи фер судење. Највисокиот суд во Грција пресече, нема екстрадиција за поранешните функционери во МВР, Горан Грујовски и Никола Бошковски бидејки во Македонија нема да им

0 коментари Прочитај повеќе ...
    Не го пуштиле на роденден ги убил родителите  – може да добие 40 години затвор

Не го пуштиле на роденден ги убил родителите – може да добие 40 години затвор

Како што пишува „Слободна Далмација“, по три месеци од завршувањето на судењето Судскиот совет треба да одлучи дали ќе му биде изречена казна како на помлад полнолетник или поради свирепоста на убиството ќе се казни како возрасен. Според „Јутарњи лист“ тој ги убил родителите оти не го пуштиле на роденден,

0 коментари Прочитај повеќе ...
    Синан Сакиќ итно префрлен во приватна клиника: За неколку дена пејачот оди на трансплантација на црниот дроб во Италија

Синан Сакиќ итно префрлен во приватна клиника: За неколку дена пејачот оди на трансплантација на црниот дроб во Италија

Фолк пејачот Синан Сакиќ беше префрлен на клиниката во Белград , каде беше сместен за да му биде направена трансплантација. Но , денеска синовите на Сакиќ се искараа со докторите поради наводно поместување на терминот за трансплантација на црниот дроб и го извадија татко им од клиниката. Синот Ернест е

0 коментари Прочитај повеќе ...
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com