MKDNews.com

Вести

Хрватите го направија Иванов бугарски претседател? (фото)

Хрватскиот весник 24 сата, кој интензивно известуваат за утрешниот прием на Хрватска во Европската Унија,направија голема грешка и го претставија македонскиот претстедател, Ѓорге Иванов како претседател на Бугарија. Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска и утре ќе престојува во Загреб, каде ќе присуствува на свеченоста по повод пристапувањето на

0 коментари Прочитај повеќе ...

Путин го потпиша законот против „геј пропагандата“

Рускиот претседател Владимир Путин денеска го потпиша контроверзниот закон кој предвидува казни за „хомосексуална пропаганда“. Со законот предвидена е казна до 200.000 рубљи (6.700 долари) поради „пропагирање на нетрадиционални сексуални односи“ меѓу малолетниците, преку медиумите и интернет. Предвидено е да се казни пропагандата која може кај младите да доведе до

0 коментари Прочитај повеќе ...

Попладне се очекува пороен дожд и грмежи

Во Попладневните часови во североисточните, северните и западните предели од земјава се очекуваат услови за локални врнежи од дожд. Ќе дува засилен северен и северозападен ветер кој ќе достигне брзина и до 30 км/ч. Максималните дневни температури ќе достигнат до 17°C односно до 27°C. УВ индекс 4. Во Скопје во

0 коментари Прочитај повеќе ...

Битолчанка удрила дете со автомобил

Три годишно дете од Битола се здобило со телесни поврдени откако „Сеат Ибица“ удрила во него. Детето било пренесено во Клиничкиот центар во Битола и е надвор од животна опасност, потврдуваат од Министерството за внатрешни работи. В.Н. од Битола со својот автомобил „сеат ибица“ вчера попладнето прегазил тригодишно дете кое

0 коментари Прочитај повеќе ...

Реакција на ДПМ по повод лустрирањето на писателот Славко Јаневски

Друштвото на писатели на Македонија денеска преку писмено соопштение побара одговорност за како што наведоа антиуставниот и бескрупулозен обид за уривање на темелните вредности на македонската национална култура. “Друштвото на писателите на Македонија со огорченост ја отфрла апсурдната одлука на Комисијата за верификација на фактите со која писателот Славко Јаневски

0 коментари Прочитај повеќе ...

Охридската капетанија ги исчисти пристаништата

Охридската капетанија го исчисти дното на пристаништата во Охрид и во Свети Наум.Талогот на дното го отежнуваше пристанувањето на бродовите,посебно на оние поголемите. Со Проектот на Капетанија на пристаништата предвидено е да се чистат три точки и тоа Градското пристаниште, пристаништето во Св. Наум и еден дел во каналот Билјанини

0 коментари Прочитај повеќе ...

Следете не

  • Следете не на google +
  • Посетете го нашиот YouTube канал

Барај Вести