MKDNews.com

Вести

Македонка добитник на наградата топ 25 имигранти во Канада

Александра Настеска, претставничка на Обединетата македонска дијаспора (ОМД) за Монтреал и активист за зачувување на животната средина, е еден од добитниците на наградата топ 25 имигранти во Канада за 2013 година. Наградата, чии добитници ги бираат граѓаните, ги слави непознатите успешни приказни на најистакнатите имигранти, а Настеска е првата Македонка

0 коментари Прочитај повеќе ...

Голем пожар на булеварот Туристичка во Охрид (видео)

Голем пожар избил доцна синоќа во зграда лоцирана на булеварот Туристичка во центарот на Охрид. Како што јавува ohrid1.com , најверојатно проади проблеми со електричната инсталација избил голем пожар по што одекнале и неколку експлозии. Веднаш пристигнале екипи на противпожарната служба кои почнале да ги евакуираат станарите, а полицијата го

0 коментари Прочитај повеќе ...

Страшна сообраќајка во Црна Гора, 16 мртви (ВИДЕО)

На магистралниот пат Подгорица-Колашин, кај манастирот Морача, на мостот наречен Грло, денеска околу 17 часот се случила тешка сообраќајна несреќа, во која, според амбасадорот на Романија, загинале 16 луѓе, пишува blic.rs „Ова е голема трагедија за нас. Во несреќа на автобус во кој имало 46 патници, настрадаа 16 луѓе. Екипите

0 коментари Прочитај повеќе ...

Пронајдена манекенката која ја бараше цела Србија, силувана и претепана

Српската манекенка која од вчера се водеше за исчезната се наоѓа на Ургентен центар на преглед кај невролог. Како што дознава српски Курир, таа на полицијата и раскажала дека е претепана и силувана. Манекенката во многу тешка состојба и речиси дехидрирана била пронајдена од една жена. Првото нешто што Мина

0 коментари Прочитај повеќе ...

Спасена жена што сакала да се самоубие кај Канео

На карпата кај Канео се случувала вистинска драма.Средовечна жена се обидела да се самоубите со скокање од една од карпите на овој дел на Охрид. Жената успеала да скокне од карпата,но луѓето кои биле во кајчината под карпата веднаш реагирале,ја извадиле жената од езерото која давала знаци на живот. Веднаш

0 коментари Прочитај повеќе ...

Силно невреме во Прилеп (фото) (видео)

Обилни поројни врнежи проследени со град, интензивни електрични празнења и засилен ветер попладнево го зафатија Прилеп. На социјалните мрежи прилепчани се пошегуваа, коментирајќи дека градот им заличил на Венеција. Надлежните повторно неподготвени го дочекаа невремето. Атмосферската канализација не можеше да ја собере водата што надојде, па улиците се под вода.

0 коментари Прочитај повеќе ...