MKDNews.com

Вести

    Охрид SOS: Намерно се одолговлекува процесот за прогласување на Охридското Езеро и Студенчишко блато за Рамсар подрачје

Охрид SOS: Намерно се одолговлекува процесот за прогласување на Охридското Езеро и Студенчишко блато за Рамсар подрачје

Граѓанската иницијатива Охрид ЅОЅ обвини за одолговлекување на процесот за номинација на Охридското Езеро и Студенчишко блато за Рамсар подрачје. Според иницијативата за тоа директна вина сносат службеници во Министерството за животна средина и просторно планирање и членови на Македонскиот рамсарски комитет. Поради тоа Охрид SOS испрати отворено писмо до Министерот за

0 коментари Прочитај повеќе ...
    Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе амадмани за Законот за јазици, во согласност со препораките на Венецијанската комисија

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе амадмани за Законот за јазици, во согласност со препораките на Венецијанската комисија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска објави дека ќе поднесат амадмани за Законот за јазици, во кој ќе бидат вметнати препораките од Венецијанската комисија. Тој ја повика власта да ги поддржи овие амадмани и еден неуставен закон да го направиме уставен. Постојано укажував на тоа дека секој закон е исклучително

0 коментари Прочитај повеќе ...
    Експлозија на гас разнесе зграда во Словачка, најмалку петмина загинаа

Експлозија на гас разнесе зграда во Словачка, најмалку петмина загинаа

Најмалку пет лица загинаа во денешната експлозија на гас во 12-катна зграда во словачкиот град Прешов. Речиси 85 пожарникари се борат со пожарот до кој дојде по експлозијата, а евакуирани се сите лица од објектот поради стравување дека зградата може да се урне. Во спасувачките операции учествува и војската со

0 коментари Прочитај повеќе ...
    Јанушев: Јас сум Македонец од Република Македонија кој говори македонски јазик

Јанушев: Јас сум Македонец од Република Македонија кој говори македонски јазик

Во вечерашното гостување во емисијата„ Само интервју“ генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ зборуваше за Договор од Преспа односно капитулантскиот договор при што истакна дека со тој договор, Република Македонија го промени своето име и придонесе за газење на македонскиот идентитет и јазик. -Не може никој да ми забрани, да го негира

0 коментари Прочитај повеќе ...
    Нов вид контрацепција за мажи

Нов вид контрацепција за мажи

Во Индија наскоро се очекува да биде пуштено во продажба ново средство за контрацепција за мажи. Не се работи за кондом, апче, крема за контрацепција, ниту, пак, за васектомија. Станува збор за првата контрацептивна инјекција за мажи – „Рисуг“ (скратено од „reversible inhibition of sperm under guidance“ – контрола на

0 коментари Прочитај повеќе ...
    Фејсбук со тужба за компанија од Хонг Конг, која хакирала сметки и плаќала скапи реклами

Фејсбук со тужба за компанија од Хонг Конг, која хакирала сметки и плаќала скапи реклами

Фејсбук тужи кинеска компанија за која тврди дека ги хакирала сметките на корисниците за да плаќаат за реклами за апчиња за слабеење и слични производи. Судската постапка е поднесена вчера, во која се тврди дека „Иликеди Медија Интернешнл“ со седиште во Хонг Конг, заедно со двајца кинески државјани, Чен Сиао

0 коментари Прочитај повеќе ...

Следете не

  • Следете не на google +
  • Посетете го нашиот YouTube канал

Барај Вести