MKDNews.com

Македонија

    Скопјанец заразен од западно-нилска треска се бори за живот

Скопјанец заразен од западно-нилска треска се бори за живот

66 годишен скопјанец заразен со западно нилска треска се бори за живот на Клиниката за инфективни болести, објавиСител. Како што информираат од телевизијата, тој прво бил хоспитализиран во ГОБ 8-ми септември каде првично му била поставена дијагнозата за вирусот што го пренесуваат комарците. Поради влошување на состојбата го префрлиле на

0 коментари Прочитај повеќе ...
    Костадинов до Мицкоски: Нема да ги одбраниш криминалите на вашите тајкуни

Костадинов до Мицкоски: Нема да ги одбраниш криминалите на вашите тајкуни

Мицкоски доживува тотално фијаско. Нема да успеваат неговите обиди да ги одбрани криминалите на тајкуните на режимот на ВМРО-ДПМНЕ. Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ одработуваат за тајкуните на режимот и обвинетите криминалци, надевајќи се дека ќе ја поткопаат правната држава, дека нема да успее да се донесе новиот закон за ЈО, дека

0 коментари Прочитај повеќе ...
    ОМД: Конгресменката Хејли Стивенс влезе во групата за Македонија и македонски Американци

ОМД: Конгресменката Хејли Стивенс влезе во групата за Македонија и македонски Американци

Конгресменката од редовите на Демократската партија, Хелји Стивенс, се предружи на надпартиската „конгресна група за Македонија и заедницата на македонски Американци“, објави синоќа Обединета македонска дијаспора, организација на македонските иселеници во САД. Во македонската конгресна група членуваат 27 членови помеѓу кои се демократот Брендон Бојл од Филаделфија и републиканците Пол

0 коментари Прочитај повеќе ...
    Заев: Следува инвестициски циклус од околу пет милијарди евра

Заев: Следува инвестициски циклус од околу пет милијарди евра

Премиерот Зоран Заев во објава на Фејсбук најавува дека во Македонија следува инвестициски циклус од околу пет милијарди евра.  Проектирани се една милијарда во патишта, над една милијарда во железница, над една милијарда во енергетика – со ХЦ Чебрен, со далекуводот кон Албанија и со гасоводот. Инвестираме и во нов

0 коментари Прочитај повеќе ...
    Мицкоски: Криминалниот октопод на Заев ја фрла Македонија на колена

Мицкоски: Криминалниот октопод на Заев ја фрла Македонија на колена

Ќе бидам подолг од вообичаеното, зошто алармантноста на состојбата тоа го налага. Изминатиов период криминалниот октопод кој управува со власта ја фрла Македонија на колена. Македонските граѓани, сите ние ја имаме судбината да ја живееме онаа фраза која важеше за некои држави на Балканот од минатото, „секоја држава има своја

0 коментари Прочитај повеќе ...
    Граѓаните се жалат на чад и смрдеа: Пожар во депонија во скопско Волково!

Граѓаните се жалат на чад и смрдеа: Пожар во депонија во скопско Волково!

Пожар попладнево изби во депонија во близина на скопската населба Волково, покрај  текот реката Лепенец. Повеќе пожарникари со четири возила се обидуваат да го локализираат пожарот, чие гаснење го отежнува ветерот. Жителите на Волково и околните населени места се жалат на густиот чад и смрдеа, кој се шири во воздухот.

0 коментари Прочитај повеќе ...