MKDNews.com

Македонија

ВМРО-НП: Го поздравуваме градењето на меморијалниот центар во Зајас

Го поздравуваме отпочнувањето на изградбата на меморијалниот центар во Зајас за загинатите и убиените Албанци во 1913 година во кој централно место ќе завзема споменикот ‘‘Албанска мајка‘‘, велат во соопштението испратено до медиумите од ВМРО-Народна партија. -Згрозени сме од сознанијата за едно вакво злосторство во кое животот го изгубиле борци

0 коментари Прочитај повеќе ...

Воз удри во кран покрај пруга, тројца полесно повредени

Патничкиот воз кој сообраќал на релација Кичево-Скопје удрил во машина со кран која работела покрај пругата. Од ударот повредени се три лица кои по укажаната лекарска помош во Гостиварската болница се пуштени на домашно лекување. Во несреќата повредени се помошникот на машиновозачот, 48-годишниот З.А. од Скопје, управувачот на работната машина

0 коментари Прочитај повеќе ...

Синовите на Субрата станаа македонски државјани!

Синовите на Индиски бизнисмен со одлука на владата станаа државјани на Р.Македонија. Сееманто Рој државјанство во Македонија како што објави порталот Либертас побарал и добил пред 3 месеци, а вториот син на Субрата ,Сушанто, побарал државјанство мината недела при посетата на неговиот татко на Македонија. Владиниот портпарол Александар Георгиевски дури

0 коментари Прочитај повеќе ...

Македонските Албанци градат огромен споменик во близина на Зајас

Во западна Македонија започна изградба на огромен споменик посветен на Албанци што наводно во 1913 година биле убиени од Срби, што би можело да предизвика незадоволство во Белград. Комплексот, кој ќе биде поставен на над 3.000 квадратни метри во близина на селото Зајас, ќе биде посветен на споменот на околу

0 коментари Прочитај повеќе ...

На Пиво фест се очекуваат 400.000 посетители

На денешната прес-конференција од локалната самоуправа на Прилеп најавија дека подготовките за 11. фестивал на пивото „Пиво фест“, што ќе се одржи од 18 до 21 јуни се при крај. На околу 4.000 квадратни метри ќе бидат поставени 28 штандови и сите четири фестивалски дена се очекуваат голем број гости

0 коментари Прочитај повеќе ...

Тито Петковски:Судијата се потресе кога го виде Груевски

Лидерот на НСДП, Тито Петковски, најави дека ќе поднесе жалба откако Основниот суд 2 одлучи да му одреди парична казна од 650 илјади денари за навреда и клеветење на премиерот Никола Груевски. Како што вели, спорот не би го изгубил доколку Судот одлучува независно. За негo пресудата претставува потврда за

0 коментари Прочитај повеќе ...