MKDNews.com

Македонија

Во Велестово одбележан јубилеј на поетска реч

Во охридското село Велестово,сместено над Охрид,викендов се одржа јубилејната 25 “Поетска ноќ во Велестово” на која учествуваа поети од земјава и странство и бројни љубители на петската реч. “Оваа вечер е посебна , зошто заеднички го славиме 25- годишното постоење на „ Поетската ноќ во Велестово“. Две и пол децении

0 коментари Прочитај повеќе ...

Изгоре куќа во Пробиштип, семејството моли за помош (видео)

Четиричлено семејство од Пробиштип бара помош за опстанок. Василеви останале без облека и покукнина откако пред неколку денови старата кука во која живеат, им се запалила доцна во ноќта. Единствен спас од безизлената ситуација во која се наогале, гледаат во хуманите луге, објавува телевизија Алфа. Стојче Василев и неговата сопруга

0 коментари Прочитај повеќе ...

Притвор за сопругата на поранешен министер на ВМРО-ДПМНЕ за случајот Пошта

Сопруга на поранешен министер на ВМРО-ДПМНЕ и ќерка на висок екс функционер на ДУИ заработија притвор за случајот со грабежот на поштата во Чаир од 26 јули годинава, ексклузивно јавува Press24 од извори во истрагата. Тие заедно со уште 8 лица според пријавата која им ја поднесе МВР ќе одговараат

0 коментари Прочитај повеќе ...

Груевски отвори спортска сала во Ростуше (фото)

Во присуство на голем број на жители на општината Маврово Ростуше, премиерот на Македонија, Никола Груевски денеска на свечен начин ја пушти во употреба новата спортска сала во близина на Ростуше, јави дописникот на Макфакс од Дебар. На свеченоста Груевски нагласи дека за прв пат овој прекрасен регион по долината

0 коментари Прочитај повеќе ...

СДСМ: Владата да ја врати во функција Комисијата за 24 декември (видео)

„Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија во целост ги отфрла неточните, лажни и со ништо непоткрепени информации, лиферувани преку медиумите контролирани од страна на ВМРО-ДПМНЕ, а со кои се обвинува СДСМ за нефункционирањето на Комисијата за расчистување на настаните од 24 декември “,изјави Петре Шилегов, портпарол на СДСМ СДСМ со директни барања

0 коментари Прочитај повеќе ...

Белграѓанец ќе се удавел бркајќи топка кај Свети Наум

Деновиве во водите на Црн Дрим,на неговото извориште кај Свети Наум, се одиграла вистинска драма кога почнал да се дави возрасен гостин од Србија. Белграѓанецот Марјан Крстиќ си фрлил во изворите на Црн Дрим,бркајќи топка која предходно паднала во водата.Но,поради студената вода,но и заради неговите слаби пливачки способности тој почнал

0 коментари Прочитај повеќе ...