MKDNews.com

Македонија

Пиво фест 2013 Прилеп

Погледнете ја програмата за најпосетениот фестивал во земјава. 18.07 Вечер на македонски евергрини Маја Оџаклиевска, Драган Мијалковски, Зафир Хаџиманов, Вера Јанковиќ и Дани со компилација од македонски евергрини ќе ја загреат огромната публика. Првата вечер од Пиво фест ќе настапат и милениците на публиката од сите генерации- 2 Cellos. 19.07

0 коментари Прочитај повеќе ...

Времето денес: Сончево, топло и ветровито

Во Македонија денес ќе биде претежно сончево и топло со благ пад на температурите. Ќе дува умерен северозападен ветер, а во западните предели ќе дува умерен западен и југозападен ветер. Утринските температури ќе се движат од 14°C до 22°C, а максималните дневни температури ќе достигнат до 26°C односно до 34°C.

0 коментари Прочитај повеќе ...

Со палки и шипки претепано момче во Аеродром

Петмина насилници со метални цевки претепале дваесет и петгодишно момче од Скопје на раскрсницата на булеварот Кузман Јосифовски Питу во непосредна близина на Тобако 2 во Скопје, јавува порталот Плусинфо. Според првичните информации од скопската полиција, повредениот со тешки телесни повреди нанесени во пределот на главата и телото е пренесен

0 коментари Прочитај повеќе ...

Достоинство ја напушта коалицијата на СДСМ , Ангелов на избори оди сам

Отворена е можноста Достоинство да ја напушти коалицијата на СДСМ и на следните парламентарни избори, партијата на Стојнче Ангелов сама да ја бара доербата од граѓаните. Достоинство веќе подолго време разгледува опција за самостоен настап на следните избори за што се информирани и нашите коалициски партнери, најави вечерва Стојанче Ангелов

0 коментари Прочитај повеќе ...

Во Охрид повторно се наплаќа за паркинг

Локалната самоуправа,поточно ЈП “Билјанини Извори” од денес ги презедоа главните паркинзи во Охрид.Слободното паркирање,без наплата,кое траеше околу две недели,заврши. Тоа се случи по одлуката на Градскиот совет на Охрид да се раскине договорот со досегашниот концесионер “Сузуки” кој имаше ексклузивно право на користење на овие паркиралишта.Тоа било направено поради тоа

0 коментари Прочитај повеќе ...

Голем интерес кај учениците за запишување во средното стручно училиште „Илинден“ во Општина Илинден

Во средното стручно училиште „Илинден“ денеска почна првиот уписен рок. Полуматурантите денеска и утре ќе се запишуваат во две паралелки за електротехничка струка во учебната 2013/2014 година. Уште во раните утрински часови голем беше интересот за двете нови паралелки кои ќе започнат да се изучуваат од септември. Учениците велат дека

0 коментари Прочитај повеќе ...