MKDNews.com

Македонија

OMД од австралискиот Парлиамент да се признае Македонија под уставното име

Обединетата македонска дијаспора информира дека пратеникот од владеачката партија на Австралија претставник за Иливара Стефан Јонз во говор пред австралискиот Парлиамент синоќа побара Владата и Опозицијата да дојдат до заеднички договор да се признае Македонија под уставното име, Република Македонија. Во говорот пратеникот исто така ја спомнува Гала Вечерата на

0 коментари Прочитај повеќе ...

Комерцијалните бродови кои пловат на Охридското Езеро инсталираа радио-станици

Комерцијалните бродови кои пловат на Охридското Езеро инсталираа радио-станици, кои ќе бидат врска помеѓу бродскиот екипаж и Капетанијата. „Воспоставен е ситемот на радио врска помеѓу бродовите и капетанијата. Тоа значи дека сите бродови поседуваат радио станица, а главната е во капетанија. Во моментов се подготвува шема за двосменско и тросменско

0 коментари Прочитај повеќе ...

Заев ја прифати поканата од Груевски во четврток на заедничко кафе

Новиот лидер на СДСМ, Зоран Заев, ја прифатил поканата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, за заедничка кафе средба, која ќе се одржи во четврток во 13 часот, во зградата на Владата. – Од моја страна, поканата на Груевски беше прифатена, а во телефонскиот разговор тој упати честитки до мене

0 коментари Прочитај повеќе ...

Бизнис семејството на Општина Илинден се проширува за уште два члена

По денешното електронско јавно наддавање, уште двајца инвеститори стануваат дел од бизнис семејството во Општина Илинден. На јавното наддавање за преостанатото слободно земјиште наменето за стопански развој, сопственик на една од парцелите наменета за изградба на откупно-дистрибутивен центар за земјоделски производи стана турскиот инвеститор Атајмач. Парцелата е со поврина од

0 коментари Прочитај повеќе ...

Автобусот кој пропадна во женевското езеро е извлечен (ВИДЕО)

Швајцарските пожарникари го извлекоа автобусот на струшки „Еуробус“ што падна вчера во Женевското Езеро. Според швајцарската полиција, автобусот пред да заврши во езерото бил паркиран пред маркет во местото Вевеи на нерамен терен, а патниците биле излезени. Причините за паѓањето на автобусот во езерото се уште не се утврдени, но

0 коментари Прочитај повеќе ...

Странци препродавале бижутерија во Св.Наум

Вчера во Св. Наум пазарниот инспекторат и граничната полиција спроведоа заедничка акција. „На лице место затекнавме двајца бугарски државјани кои препродаваат роба на тезгаџии во Свети Наум, при што одзедовме роба во набавна вредност од околу 150 000 ден, или околу 2,5 илјади евра. Одземени се бижутерија, лажни бисери, сребро…

0 коментари Прочитај повеќе ...

Следете не

  • Следете не на google +
  • Посетете го нашиот YouTube канал

Барај Вести