MKDNews.com

Македонија

Французинката Валери се обесила на дрво ,нејзиниот сопруг го идентификувал пронајдениот труп

Полицијата извести дека сопругот на Валери Незироска извршил репознавање при што од предметите, облеката и конституцијата на лешот потврди дека станува збор за исчезнатата Валери Бара Незироски.Во полициското соопштение се информира дека вчера околу 18,45 часот во Кичево, на м.в.„Крушица“,  бил пронајден непознат женски леш во фаза на распаѓање, обесен

0 коментари Прочитај повеќе ...

Двојно убиство во Гостивар, со секира ги убил мајка си и сестрата

Две гостиварки, мајка и ќерка се убиени ноќта кон понеделникот во нивниот дом, а за двојното убиство, осомничен е 43-годишниот Владимир Ц., кој бил приведен набрзо по несреќата. Според првичните сознанија на полицијата, Владимир, околу 22 часот, со секира ги нападнал својата мајка 71-годишната Димитрула и неговата 46-годишна сестра Славица

0 коментари Прочитај повеќе ...

Пронајден е женски труп кај Панорама, можно да е Французинката Валери

Во близина на шумата до кичевскиот хотел Панорама попладнево е пронајден женски труп во распаѓање. Полицијата ја потврдува оваа информација, но евентуални детали за идентитетот на телото најавува за денес. Постојат сомневања дека починатата можно да е исчезнатата Французинка Валери. Таа на 25 јули беше пријавена од нејзиниот сопруг од

0 коментари Прочитај повеќе ...

Пожар на пумпна станица во центарот на Охрид (фото)

Примарниот колектор во Охрид  ги прифаќа отпадните води од секундарните канализациони системи од регионот и ги доведува до станицата за третман на отпадните води.  Изграден е во периодот од 1985.-87 година, а со редовна функција започна во јуни 1988 година. Денес имаше пожар на една од пумпните станици која се

0 коментари Прочитај повеќе ...

Легална црква во Октиси не може ,а „дива“ џамија во Белица може?

Случајот со изградбата на црквата во струшкото село Октиси е далеку од завршен, иако од последната средба меѓу владиката Тимотеј, муфтијата Садил Сулејмани и струшкиот градоначалник Зијадин Села произлегло дека Сулејмани треба да ги убеди муслиманите да прифатат да се изгради храмот, пишува Нова Македонија. Но инцидентот, во кој стотина

0 коментари Прочитај повеќе ...

Ахмети за „Катимерини“: Република Северна Македонија или Горна Македонија

Потребен е компромис за решение на името, Република Северна Македонија или Горна Македонија е прифатливо за нас, Албанците, вели лидерот на ДУИ, Али Ахмети, за неделното издание на грчкиот весник „Катимерини“, јави дописникот на Канал 5 од Атина. Али Ахмети, по средбите со грчките министри за надворешни и за одбрана,

0 коментари Прочитај повеќе ...