MKDNews.com

Македонија

Си го сакаме нашиот ГТЦ

Стотици скопјани дојдоа да го прегрант Градскиот трговски центар (ГТЦ), собирајќи се попладнево на протест со кој сакаа да го искажат своето незадоволство од идејата тој да се претвори во барокна зграда. Меѓу оние кои протестираа, имаше професори, студенти, уметници… Тие ја потпишуваа петицијата за спас на Трговскиот центар, а

0 коментари Прочитај повеќе ...

Воз прегази 11 годишно момче од Кочани,се бори за живот

Единаесетгодишно момче од Кочани е тешко повредено во железничка несреќа што се случила синоќа околу 18 часот на пругата, во близина на градскиот стадион. Според телевизија „Алфа“, детето се движело по пругата во ист правец со возот, па не можело да види дека му се заканува опасност, а кога го

0 коментари Прочитај повеќе ...

Ке се убиеле поради куче

СВР Охрид поднесе кривична пријава против браќата Е.М.(26) и Е.М.(24) од село Новак за сторени кривични дела “недозволено изработување, држење и тргување со оружје и други распрскувачки материи“ и “предизвикување општа опасност“. На 07.06.2013 година, околу 04,30 часот на магистралниот пат Охрид –Кичево, Г.П. (28) управувајќи патничко возило удрил во

0 коментари Прочитај повеќе ...

На денешен ден пред 2.336 години починал Александар Македонски!

На денешен ден во 323-та година п.н.е., во Вавилон на 33 години починал Александар Трети Македонски, во историјата познат и како Александар Велики.Римјаните му го дале прекарот Magnus – Големиот освојувач на Светот. Александар бил најголемиот војсководец и освојувач кој античкиот свет го памети, творец на најраспространетата империја во дотогашната

0 коментари Прочитај повеќе ...

Знамето на САД се вееше над Конгресот во чест на покојниот митрополит Кирил

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) со задоволство ја информира јавноста за вчерашниот историски настан за македонско-американската заедница и Македонската православна црква. Денес, конгресменката Кендис Милер (член на републиканската партија од Мичиген) и претседавач напријателската конгресна група за Македонија и македонските Американци се погрижи за истакнувањето на американското знаме над американскиот конгрес во чест на полошко-кумановскиот

0 коментари Прочитај повеќе ...

Погребан Владиката Кирил

Владиката Полошко-кумановски Кирил денеска беше погребан во манастирот „Свети Ѓорѓи“ во кумановско Дељадровце. Тоа била последната желба на митрополитот што Синодот на МПЦ-ОА ја прифати на последната седница. Претходно во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје се изврши опелото, со кое чиноначалствуваа митрополитот европски Пимен, митрополитот повардарски Агатангел и

0 коментари Прочитај повеќе ...

Следете не

  • Следете не на google +
  • Посетете го нашиот YouTube канал

Барај Вести