MKDNews.com

Македонија

Претставници на тур- оператори од Холандија во Охрид

Во петок, 28 јуни 2013 година, во 10:45 часот на охридскиот аеродром Св. Апостол Павле, Амбасадата на Кралството Холандија заедно со нејзините партнери – Општина Охрид, Агенцијата за промоција на туризмот и претставници на локални туристички агенции ќе организираат пречек на 100-тина високи претставници од туристичиот сектор во Холандија. Предводена

0 коментари Прочитај повеќе ...

3.000 посетители на свеченото отворање на Бит фест 2013 (видео)

Во античкиот локалитет Хераклеја со концертот на познатиот филмски и театарски актер, поет и шансониер од некогашните југословенски простори Раде Шербеџија и составот „Западни колодвор” бенд, синоќа официјално почна најдолгото културно лето во Македонија Бит фест. Околу 3.000 посетители го исполнија амфитеатарот во Хераклеја, а почетокот на осмото издание на

0 коментари Прочитај повеќе ...

Лазаров: Базенот, дивоградба во Центар продолжува да се гради

Градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски иако ветуваше дека ќе се бори со урбаната мафија, сепак не го исполни ветеното бидејќи сега пред очите на Калето во ценатрот на Скопје никнува нова дивоградба. Советникот во Општина Центар, од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, во среда го обвини градоначалникот Андреј Жерновски, дека дозволува

0 коментари Прочитај повеќе ...

Кампања :Австралија, признај ја Македонија СЕГА

Обединетата македонска дијаспора спроведува кампања на социјалните мрежи како што е Твитер и ја повикува Австралија да ја признае Македонија под уставно име, СЕГА!. „Австралија ќе ја признае Македонија, но не само затоа што ние го заслужуваме тоа, туку затоа што ние напорно работевме за тоа да се случи“ велат

0 коментари Прочитај повеќе ...

Камион мешалка се преврте во Охрид (фото)

Камион мешалка за бетон се превртел кај охридската касарна вчера попладнево. Во несреќата со лесни повреди се здобил возачот, по што бил пренесен во Општата болница во Охрид. Како што јавуваат локалните медиуми возачот, најверојатно поради неприспособена брзина, за да избегне сообраќајна незгода излетал од патот и се превртел. Граѓаните

0 коментари Прочитај повеќе ...

Еве што грците ставаат на ознаките „МК“ (фото)

Ознаката „МК“ не е призната од Грција – Вакви налепници се лепеа на автомобили со македонски регистерски таблички. На фотографиите што ги објави Сител се гледа дека ознаката „МК“ но се гледа дека ознаката мк на регистрацијата не е покриена.

0 коментари Прочитај повеќе ...