MKDNews.com

Македонија

    Камчева: Јанева ми се закани дека доколку нешто излезе од разговорите ќе се знаело дека сум јас

Камчева: Јанева ми се закани дека доколку нешто излезе од разговорите ќе се знаело дека сум јас

Сопругата на бизнисменот Орце Камчев, Ана Камчева во своето тричасовно сведочење за случајот Рекет кажа дека била изненадена од близината на првообвинетиот Бојан Јовановски со екс обвинителката Катица Јанева. Вака Ана Камчева, сопругата и адвокатка на бизнисменот Орце Камчев, утрово го започна своето сведочење за случајот „Рекет“. Понатаму Камчева зборуваше за

0 коментари Прочитај повеќе ...
    „Лидер“: Заев и Анѓушев дел од криминал вреден 200 милиони евра

„Лидер“: Заев и Анѓушев дел од криминал вреден 200 милиони евра

Преку 200 милиони изнесува штетата од лажниот стечај на електраната „ТЕ-ТО“ и со истата освен што е оштетена „Топлификација“, оштетен е и државниот буџет – покажува истражувањето на „Економски Лидер“. -Во целиот дил, очигледно се вмешани премиерот Зоран Заев но и вице-премиерот Кочо Анѓушев, кои заедно со дел од судската власт

0 коментари Прочитај повеќе ...
    Охрид SOS: Намерно се одолговлекува процесот за прогласување на Охридското Езеро и Студенчишко блато за Рамсар подрачје

Охрид SOS: Намерно се одолговлекува процесот за прогласување на Охридското Езеро и Студенчишко блато за Рамсар подрачје

Граѓанската иницијатива Охрид ЅОЅ обвини за одолговлекување на процесот за номинација на Охридското Езеро и Студенчишко блато за Рамсар подрачје. Според иницијативата за тоа директна вина сносат службеници во Министерството за животна средина и просторно планирање и членови на Македонскиот рамсарски комитет. Поради тоа Охрид SOS испрати отворено писмо до Министерот за

0 коментари Прочитај повеќе ...
    Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе амадмани за Законот за јазици, во согласност со препораките на Венецијанската комисија

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе амадмани за Законот за јазици, во согласност со препораките на Венецијанската комисија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска објави дека ќе поднесат амадмани за Законот за јазици, во кој ќе бидат вметнати препораките од Венецијанската комисија. Тој ја повика власта да ги поддржи овие амадмани и еден неуставен закон да го направиме уставен. Постојано укажував на тоа дека секој закон е исклучително

0 коментари Прочитај повеќе ...
    Јанушев: Јас сум Македонец од Република Македонија кој говори македонски јазик

Јанушев: Јас сум Македонец од Република Македонија кој говори македонски јазик

Во вечерашното гостување во емисијата„ Само интервју“ генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ зборуваше за Договор од Преспа односно капитулантскиот договор при што истакна дека со тој договор, Република Македонија го промени своето име и придонесе за газење на македонскиот идентитет и јазик. -Не може никој да ми забрани, да го негира

0 коментари Прочитај повеќе ...
    Венецијанска комисија: Употребата на албанскиот јазик ги надминува европските стандарди

Венецијанска комисија: Употребата на албанскиот јазик ги надминува европските стандарди

Венецијанската комисија, додека ја поздравува подготвеноста на властите за подобрување на јазичната состојба на заедниците, таа оценува дека во одредени области новиот закон може да оди премногу далеку со наметнување на јавните институции на нереални правни обврски, особено во врска со употребата на албанскиот јазик во судска постапка, придружено со

0 коментари Прочитај повеќе ...

Следете не

  • Следете не на google +
  • Посетете го нашиот YouTube канал

Барај Вести