MKDNews.com

Македонија

    Судот ја забрани книгата на Андов

Судот ја забрани книгата на Андов

Основниот суд Скопје-2 донесе решение за привремена мерка, забрана на продажба и располагање на книгата на Стојан Андов „До атентатот и по него“ по тужбата на Љубомир Фрчкоски за повреда на неговите лични права, односно за клевета во врска со атентатот на поранешниот претседател Киро Глигоров. Авторот на книгата, Андов,

0 коментари Прочитај повеќе ...
    Земјотрес ја стресе Македонија

Земјотрес ја стресе Македонија

Земјотрес е регистриран во Македонија, со епицентар на 2 км од Вевчани и на 3 км од селото Октиси. Се работи за земјотрес од 2 степени, а бил на длабочина од 7 км.

0 коментари Прочитај повеќе ...
    Почина девојката на која ѝ беше ампутирана ногата по несреќата кај Ласкарци

Почина девојката на која ѝ беше ампутирана ногата по несреќата кај Ласкарци

Почина 19-годишната девојка на која ѝ беше ампутирана ногата по автобуската несреќа кај селото Ласкарци. Таа беше во критична состојба повеќе од еден месец, а починала денеска на КАРИЛ. Ова е 16-та жртва од несреќата во која автобус на компанијата „Дурмо турс“ излета од патот. Според последните информации од обвинителството,

0 коментари Прочитај повеќе ...
    ВМРО-ДПМНЕ ја претстави Силјановска во Брисел

ВМРО-ДПМНЕ ја претстави Силјановска во Брисел

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и кандидатот за претседател на државата, Гордана Силјановска-Давкова денеска имаа средба во Брисел со европратеникот и известувач на Европскиот парламент за нашата земја, Едвард Кукан, како и со европратеничката Маријана Петир. На средбата, Мицкоски посочил дека во Македонија е загрозена правната држава и владеењето на

0 коментари Прочитај повеќе ...
    Ванковска: Ќе беше најдобро Кацарска да си молчи

Ванковска: Ќе беше најдобро Кацарска да си молчи

Билјана Ванковска се огласи на својот Фејсбук профил по изјавата на судијката Добрила Кацарска дека пресудата за Игор Дурловски и била најтешко донесена ослободителна пресуда во кариерата. На Кацарска најтешко ѝ паднала ослободителната пресуда за Игор Дурловски! Слушаш и не ти се верува. Барем да си молчеше. Токму попладнево си разговараме

0 коментари Прочитај повеќе ...
    Кацарска: Ми честитаат за пресудата од 211 години затвор

Кацарска: Ми честитаат за пресудата од 211 години затвор

Судијката Добрила Кацарска во интервју на 1ТВ рече дека немала ниту трошка сомнеж дека обвинетите за предметот за 27 април се виновни за делото за кое се товареа. -Но, бидете сигурни дека не е лесно да се одреди казна затвор, без разлика колку е висока. За секоја пресуда се раководам

0 коментари Прочитај повеќе ...