MKDNews.com

Македонија

    Деспотот Заев си го реизбра истиот Извршен одбор на СДСМ

Деспотот Заев си го реизбра истиот Извршен одбор на СДСМ

Се тресеше гората во СДСМ, се роди глушец. Цел еден месец Зоран Заев, СДСМ и сите нивни сателити ги малтретираа граѓаните дека СДСМ ќе го зафаќала метлата, ќе го реформирале, а всушност деспотот Заев си го реизбра истиот Извршен одбор. Старо-новиот извршен одбор на Зоран Заев во СДСМ од 16

0 коментари Прочитај повеќе ...
    Димитров и Коѕијас разменија твитови по повод една година од преспанскиот договор

Димитров и Коѕијас разменија твитови по повод една година од преспанскиот договор

Поранешниот грчки министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, на својот твитер-профил објави заедничка фотографија со министерот за надворешни работи на нашата земја, Никола Димитров, по повод една година од потпишувањето на преспанскиот договор. „Една година мој пријателе, Никола Димитров“, пишува Коѕијас во рамките на објавената фотографија. Nikos Kotzias@NikosKotzias  · 9h One

0 коментари Прочитај повеќе ...
    Заев: Можеме да станеме членкa на ЕУ во 2025 или 2030 година

Заев: Можеме да станеме членкa на ЕУ во 2025 или 2030 година

Македонскиот премиер Зоран Заев и шефот на дипломатијата Никола Димитров во интервјуа за два германски весника ја потенцираат важноста на добивањето датум за почеток на преговорите со ЕУ оваа година, пренесува „Дојче веле“. Во пресрет на утрешниот состанок на ЕУ министрите за надворешни работи, весникот „Ханделсблат“ го пренесува оптимизмот на

0 коментари Прочитај повеќе ...
    Македонија за 23 места го подобри рејтингот на Глобалниот индекс на мир

Македонија за 23 места го подобри рејтингот на Глобалниот индекс на мир

Македонија направи скок од 23 места на листата на Глобалниот индекс на мирот во споредба со лани и го дели 65-тото место со Грција. Меѓу првите 25 земји на листата дури 17 се од Европа. Единаесетта година по ред Исланд е најбезбедна земја во светот, а на последното место, како

0 коментари Прочитај повеќе ...
    Почина Кирил Ценевски , режисерот на ,,Црно семе

Почина Кирил Ценевски , режисерот на ,,Црно семе

Публиката го памети Ценевски како режисер , бунтовник , кој беше еден од првите македонски автори што ги освои наградите на големите филмски фестивали со филмот ,,Црно семе” Кирил Ценевски (роден во Крива Паланка, на 28 јануари 1943 година) e филмски режисер и сценарист. Студирал на Архитектонско-градежниот факултет во Скопје. Со киноаматеризам се занимава уште од студентските денови. Првпат на игран филм

0 коментари Прочитај повеќе ...
    Македонија го совлада јужниот сосед

Македонија го совлада јужниот сосед

Македонската ракометна репрезентација ја победи Грција со 27:23 во последниот квалификациски меч за Европското првенство кој се одигра во Струмица, со што го завери првото место во групата. Македонија ја оствари целта, ја победи Грција и го освои првото место во квалификациската група. Во недостојни услови, пред мала публика, во која

0 коментари Прочитај повеќе ...

Следете не

  • Следете не на google +
  • Посетете го нашиот YouTube канал

Барај Вести