MKDNews.com

Наука/Технологија

Фејсбук снимал разговори преку Messenger

  Фејсбук снимал разговори преку Messenger

Социјалната мрежа Фејсбук снима разговори на своите корисници, пренесува АФП. Од компанијата ги давале снимките на другите компании снимките, за

0 коментари Прочитај повеќе ...

НАСА тврди дека открила „Супер Земја“, има идеални услови за живот

  НАСА тврди дека открила „Супер Земја“, има идеални услови за живот

Планета, оддалечена околу 31 светлосна година од нас, снимена од сателитот на НАСА „Тес“, според научници кои ги проучувале снимките,

0 коментари Прочитај повеќе ...

Косово, Бугарија и Грција со побрз интернет од Македонија, рангирани сме на 78 место

  Косово, Бугарија и Грција со побрз интернет од Македонија, рангирани сме на 78 место

Државава според брзината на интернет е рангирана на 78 место во светот од страна на специјализираниот британски сајт за споредба

0 коментари Прочитај повеќе ...

Најразвиените земји ќе воведат нови даноци за интернет гигантите

  Најразвиените земји ќе воведат нови даноци за интернет гигантите

Земјите членки на Г20 на самитот во Јапонија планираат да воведат нова даночна политика кон интернет гигантите. Најразвиените 20 земји

0 коментари Прочитај повеќе ...

Во карпа во Јужна Африка откриена вонземска материја

  Во карпа во Јужна Африка откриена вонземска материја

Во нов труд на Центарот за молекуларна биофизика ЦНРС во Франција, научниците тврдат дека откриле вонземска органска материја „заглавена” во

0 коментари Прочитај повеќе ...

Полета првото германско електрично такси возило

  Полета првото германско електрично такси возило

Историското полетување е забележано во баварското село Оберфафенхофен , со што се докажа потенцијалот на концептот на електрично летало за

0 коментари Прочитај повеќе ...