MKDNews.com

Британска компанија за луксузни автомобили масовно отпушта работници

Британска компанија за луксузни автомобили масовно отпушта работници
јуни 07
10:11 2020

Компанијата Бенти на сите свои работници им дала шанса да прифатат „доброволно отпуштање“, бидејќи компанијата се соочува со пад на продажбата која ни во изминатата година не била добра, пренесува „Би-Би-Си“.

Адриан Холмарк, шефот на Бентрил, вели дека коронавирусот е само капка која ја прелила чашата, затоа што производството е застанато а настрадала и продажбата која секако не била добра.

Бентли на 10 јули слави точно 101 години постоење, а во март требало да биде претставена програма за редефинирање на компанијата во наредните 100 години но тоа е одложено.

Иако суштината на новата стратегија останува иста, компанијата истакнала дека мора да ги намали своите капацитети преку „доброволно ослободување од работна сила“.

Минатата година компанијата Бентли продала 11.000 автомобили

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Следете не

  • Следете не на google +
  • Посетете го нашиот YouTube канал

Барај Вести

Време