MKDNews.com

Во Црна Гора 20 дена по ред нема нови случаи на koвид 19

Во Црна Гора 20 дена по ред нема нови случаи на koвид 19
мај 24
20:22 2020

Црна Гора нема веќе ниеден активен случај на коронавирус, објави тамошниот Институт за јавно здравје, со што стана прва држава во Европа со таков статус.

Од вчерашниот пресек на состојбата, анализирани се 140 примероци, меѓу кои нема нови случаи на инфекција. Исто така, во моментот нема активни случаи на инфекција со новиот коронавирус во Црна Гора”, велат од Црногорскиот институт, по вториот негативен  наод на последниот пациент.

Црногорските здравствени власти порано соопштија дека крајот на епидемијата ќе биде прогласен кога 28 дена последователно ќе нема заразени.

“Во пракса и меѓу професијата, вообичаено е епидемијата на една заразна болест да се регистрира кога во двата просечни периоди на инкубација нема ново регистрирани случаи на заболување на една територија. Во овој случај, тоа значи дека во текот на 28 дена никој не се заразил со вирусот во Црна Гора “, соопшти црногорскиот Институт за јавно здравје.

Објаснија дека за една територија обично се вели дека е „ослободена“ од одредени заразни болести кога не постои регистрирана нова болест за одреден временски период. Терминот ,,корона- фри ” е повеќе колоквијален, отколку технички термин за да се означи дека нема заболување на одредена територија. “, се вели од Институтот.

Црна Гора е последната европска земја каде што се дијагностицира коронавирус на 17-ти март. Оттогаш, 324 луѓе се разболеле, 315 се опоравиле, а девет пациенти починале.

За 70 дена карантин, 1768 жители на Црна Гора биле гонети за кршење на мерките за заштита од инфекција, кои морале да платат вкупно 106 илјади евра во добротворни цели.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар