MKDNews.com

За 1 Мај Србија забрани движење од четврток до понеделник

За 1 Мај Србија забрани движење од четврток до понеделник
април 27
05:23 2020

Владата на Србија донесе одлука за забрана за движење која ќе почне од четврток, 30 април, во 18 часот, а ќе трае до понеделник, 4 мај, во 5 часот наутро.

Одлуката за подолг полициски час е донесена поради празникот 1 мај и има за цел да ги намали социјалните контакти.

Исто така, донесена е одлука граѓаните постари од 65 години да можат од понеделеник, 27 април, секој ден да излегуваат по еден час во периодот од 18 часот до 1 часот по полноќ, најмногу 600 метри од местото на живеење. Продавниците за најстарите граѓани ќе бидат отворени во четврток од 4 до 7 часот наутро.

Во Србија се потврдени 8.042 случаи на коронавирус, а бројот на починати е 156. Излекувани се 1.182 лица.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Следете не

  • Следете не на google +
  • Посетете го нашиот YouTube канал

Барај Вести

Време