MKDNews.com

500 жртви од коронавирусот во Турција

500 жртви од коронавирусот во Турција
април 05
07:24 2020

Бројот на мртви од коронавирус во Турција достигна 500, рече министерот за здравство Фахретин Коча.

министерот за здравство Фахретин Коча.

Во Турција е на сила забраната за излегување на улиците на лица под 20 години, како дел од антивирусните мерки.

Властите, исто така, ги затворија границите на 31 градови во текот на следните 15 дена, вклучувајќи ги Истанбул и Анкара, освен возилата за итни случаи, во обид да ја запрат епидемијата.

Употребата на маски за лице е задолжителна во метеж, на пазари и во продавници.

„Лицата на возраст под 20 години, значи оние родени по 1 јануари 2000 година, нема да можат да излезат на улица од полноќ во петокот“, објави вчера Ердоган во телевизиско обраќање. Луѓето над 65 години и оние со хронични заболувања и пред тоа имаат слична забрана за целосна изолација.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Следете не

  • Следете не на google +
  • Посетете го нашиот YouTube канал

Барај Вести

Време