MKDNews.com

Попови се возеа низ Велес и Кавадарци, „го бркаа“ коронавирусот

Попови се возеа низ Велес и Кавадарци, „го бркаа“ коронавирусот
март 25
18:30 2020

Денеска попови од Велес качени на камионче и од Кавадарци качени на миниван шетаа низ овие два градови во необичен обид да „го избркаат“ коронавирусот од градот.

Како што известува МИА, во Кавадарци денеска се читаше молитва за Бог да помогне и да го исчисти вирусот и сите неволји околу нас.

Свештеници ја прочитаа молитвата пред црквите „Света Петка“ и „Свети Димитрија”, ваташката црква.

– Покадивме секаде низ градот. Опфативме доста улици. Темјанот да покади секаде. Попрскавме со крстена вода. Секако дека веруваме дека тоа ќе помогне. Ако не веруваме, нема да го правиме, за МИА изјави еден од свештениците.

 

Значи крај. 🤣😂

Embedded video

Baze Lazevski@Baze

Значи крај. 🤣😂

Embedded video

See Bube’s other Tweets

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар