MKDNews.com

„Медена земја“ не доби „Оскар“

„Медена земја“ не доби „Оскар“
февруари 10
08:50 2020

Иако номиниран во две категории, македонскиот документарен филм „Медена земја“ и прекрасната Хатиџе Муратова не успеаа да земат „Оскар“, но за нашата држава тие веќе беа победници.

Филмот има приказна за Хатиџе, односно, жена-одгледувач на диви пчели во Македонија која живее сама со својата мајка.

Медена земја“ се впиша во фимската историја како прв документарец од Македонија кој бил номиниран во две категории.

Ова е наше трето остварување номинирано за „Оскар“.

Први беа „Дае“ на Столе Попов и „Пред дождот“ на Милчо Манчевски.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар

Следете не

  • Следете не на google +
  • Посетете го нашиот YouTube канал

Барај Вести