MKDNews.com

Снимка од нападот на Иран

Снимка од нападот на Иран
јануари 08
07:40 2020

Девет проектили се истрелани ноќта кон средата кон воздухопловната база Аин ал-Асад во западен Ирак, каде што се распоредени американски трупи, а одговорноста за тоа ја презема Курпусот на гардата на исламската револуција (IRGC), пренесуваат регионалните медиуми.

Според податоците на телевизискиот канал PRESS TV, иранската Револуционерна гарда потврдила дека ракетниот напад врз базата Аин ал-Асад, којашто ја користат американските трупи во соседен Ирак е изведен како одмазда за американското убиствот на генералот Касем Сулејмани. Според телевизијата, нападот бил извршен со десетина проектили.

„Десетици проектили земја-земја“ беа истрелани врз стратешката воздухопловна база, соопшти командата на иранските елитни единици, а нападот подоцна го потврди и американската страна. Од IRGC најавија дека наскоро ќе излезат со поединости за нападот.

Претходно ирачките медиуми објавија дека десетици американски борбени хелиокоптери летале ноќта над базата, како и дека се слушале сирени за тревога од воздушен напад.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар