MKDNews.com

Голема експлозија во хемиска фабрика во Шпанија- 300 000 загрозени

Голема експлозија во хемиска фабрика во Шпанија- 300 000 загрозени
јануари 15
08:45 2020

Каталонската служба за итни ссотојби  го советува локалното население да остане дома, на затворено и да не излегува на улиците.

Ел Паис известува дека цивилната служба апелира до жителите на Тарагона, Салу, Виласека, Реус, Констани, Ел Морела и Ла Каноња да останат во домовите.

Вкупно во регионот живеат 300.000 луѓе.

Според првичните извештаи, пожарникарите велат дека станува збор за експлозија на пропилен.

Девет пожарникарски екипи се излезени на терен. .Железничкиот сообраќај што минува низ овие места е запрен.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар