MKDNews.com

Проширувањето на НАТО е закана за Русија

Проширувањето на НАТО е закана за Русија
декември 04
11:11 2019

Проширувањето на алијансата според Путин е бесмислено со оглед на тоа што не постојатг закани од Москва по распадот на Советскиот сојуз во 91-та.

Зборувајќи на состанокот на руските воени лидери во Сочи, Путин истакна дека ширењето на НАТО претставува закана за Русија, но се надева дека ќе преовлада интересот за заеднична безбедност.

И покрај тензиите, тој изјави дека Русија е подготвена да соработува со алијансата.

Инаку, за време на состанокот со Трамп францускиот претседател Макрон повикал на сеопфатни разговори со Русија.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар