MKDNews.com

Се урна авион во Конго, има загинати

Се урна авион во Конго, има загинати
ноември 25
08:12 2019

Авион со 17 патници се урнал во близина на градот Гома на истокот на Конго, во несреќата загинале неколку лица, соопштила канцеларијата на локалниот гувернер.

Авионот на локалната компанија „Близи би“ се урнал за време на лет , информирал гуверерот на Северно Кивуа, Нканака Касивита.

Сега се утврдува бројот на загинати лица, во авионот во кој имало 17 патници и членови на акипажот.

Авионските несреќи во Конго се честа појава поради непочитувањето на безбедносните стандарди и прописи и лошото одржување на леталата.

На сите комерцијални авио компании од Конго им е забрането да соработуваат со земјите од Европската унија.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар

Следете не

  • Следете не на google +
  • Посетете го нашиот YouTube канал

Барај Вести