MKDNews.com

Колумнистка на „Ел“ го тужи Трамп за силување

Колумнистка на „Ел“ го тужи Трамп за силување
ноември 05
08:27 2019

Жената која го обвини американскиот претседател Доналд Трамп дека ја силувал пред повеќе од 23 години во продавница во Њујорк, денеска поднесе тужба против него за неговите изјави во јуни во кои негираше дека ја нападнал.

И. Џин Керол (E. Jean Carroll), долгогодишна колумнистка на списанието „Ел“, во тужбата поднесена во суд на Менхетн наведува дека Трамп лажел кога тврдел дека не ја нападнал и ги довел во прашање нејзините „интегритет, чесност и достоинство“ со своето објаснување зошто јавно проговорила за инцидентот.

Портпаролката на Белата куќа Стефани Гришам за „Вашингтон пост“ изјави дека „тужбата е бесмислена и приказната е измама – исто како и авторката“.

Џин Керол во јуни во списанието „Њујорк“ ја објави приказната за наводното силување во продавницата „Бергдорф Гудмен“ на Петтата авенија во Њујорк, за кое тврди дека се случило меѓу есента 1995 и пролетта 1996 година. Приказната е извадок од нејзините мемоари што треба да бидат објавени следниот месец.

Трамп тогаш рече дека никогаш не ја силувал и никогаш не ја запознал. Тој ја обвини дека лаже и оти го сторила тоа за да ја поттикне продажбата на нејзината книга.

Уште десетина жени го обвинија Трамп дека сексуално ги злоставувал, додека тој ги негира сите наводи.

 

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар

Следете не

  • Следете не на google +
  • Посетете го нашиот YouTube канал

Барај Вести