MKDNews.com

Бил Гејтс: Ограничувањето на истражувањето на вештачката интелигенција нема да функционира

Бил Гејтс: Ограничувањето на истражувањето на вештачката интелигенција нема да функционира
ноември 25
07:31 2019

Бидејќи тензиите меѓу САД и Кина не се намалуваат се почесто може да се слушнат гласини за трка за вооружување меѓу двете земји на полето на вештачката интелигенција, а коосновачот на Мајкрософт, Бил Гејтс, неодамна кажа дека не може да сфати како разграничувањето или ограничувањето на научните истражувања би можело воошто да функционира.

– Не можете да донесувате одлуки кои ќе ги делите со други, а кои велат дека не смеете некому нешто да дадете бидејќи неговата баба е Кинескиња. Тоа нема да функционира – истакна Гејтс на научна конференција организирана од Блумберг во Пекинг

САД долго време имаше полза од отвореното споделување на резултатите од научните истражувања, што и натаму е огромна предност, посебно на полето на вештачката интелигенција, пренесе Б92.

Гејтс е сосема уверен дека нема алтернатива за таквиот пристап.

– Кој и да има отворен систем, ќе биде во огромна предност. Можете сосема да ги игнорирате сите кои ќе се обидат да ги затворат своите системи – порача Гејтс.

Тој го посети Истражувачкиот центар на Мајкрософт во Пекинг, што се занимава токму со вештачката интелигенција.

Гејст нагласи дека споделувањето на резултатите од научните истражувања е една од причините што вработените во тој центар и дошле да работат во Мајкрософт и додаде дека тие сигурно ќе си заминале да работат на други места доколку кај нив немале таков пристап.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар

Следете не

  • Следете не на google +
  • Посетете го нашиот YouTube канал

Барај Вести