MKDNews.com

Уапсени 135 климатски активисти во Лондон

Уапсени 135 климатски активисти во Лондон
октомври 07
19:20 2019

Лондонската полиција уапсила 135 луѓе кои учествувале во протестите организирани од групата за борба против климатски промени, соопшти полицијата.

Активистите блокирале патишта, мостови, плоштади како би апелирале на владата да ја намали емисијата на штетни гасови, пренесува „Ројтерс“.

„Од 11:30 уапсени се вкупно 135 луѓе“ се наведува на Твитер профилот од полицијата.

Протести на еко активистите се одржани ширум Европа и во Австралија.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар