MKDNews.com

Ердоган: Ембаргото на оружје за Турција нема да ја запре офанзивата во Сирија

Ердоган: Ембаргото на оружје за Турција нема да ја запре офанзивата во Сирија
октомври 13
21:03 2019

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави  дека ембаргото на оружје за Турција нема да биде доволно за да се стави крај на офанзивата во Сирија.

– Уште откако ја започнавме операцијата, се соочивме со закана од економски санкции или ембарго за оружје. Оние кои мислат дека ќе нè принудат да се откажеме, не се во право, рече Ердоган.

Турција во средата започна воена офанзива против курдските сили во североисточна Сирија затоа што ги смета за терористи.

Берлин и Париз вчера објавија дека прекинуваат со испораката на оружје за Турција, особено она оружје што може да се користи во офанзивата во Сирија

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар