MKDNews.com

Банички со сирење

Банички со сирење
октомври 31
08:12 2019

Направете вкусни банички со сирење во вашата кујна.

СОСТОЈКИ:

 • 1 кг. брашно
 • 2 дл. јогурт
 • 2 дл. масло
 • 1 дл. млака вода
 • 1 јајце
 • 1 лажиче сол
 • 1 лажиче шеќер
 • 30 гр. квасец
 • 500 гр. сирење
 • 2 јајца за фил
 • ПОДГОТОВКА:

  1. Се става квасецот во млака вода и се додаваат состојките за тесто.
  2. Се меси тесто и се остава покриено половина час.
  3. Се дели на шест дела и се прави топка од секој дел, се оставаат сите топки 10 минути.
  4. Се ситни сирењето и се меша со две јајца за фил.
  5. Се зема по една топка и се развлекува кора, се пресекува на пола, се прска со малку масло и се става фил, па се витка баничка.
  6. Се оставаат на хартија за печење на плех и се оставаат 10 минути, па се печат на 200 степени додека не поруменат половина час.

Извор: Gotvi.mk

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар

Следете не

 • Следете не на google +
 • Посетете го нашиот YouTube канал

Барај Вести