MKDNews.com

Трамп воведува санкции за Турција поради воената интервенција во Сирија?!

Трамп воведува санкции за Турција поради воената интервенција во Сирија?!
октомври 13
20:47 2019

Доналд Трамп најави дека САД ќе воведат остри санкции кон Турција поради воената операција во Сирија.

Средбите со бројните членови на Конгресот околу наметнување на силни и остри санкции за Турција дадоа резултати.

Имаме консензус околу ова. Ја замоливме Турција да не го прави тоа, напиша на Твитер претседателот Трамп.

Во меѓувреме шефот на Пентагон Марк Еспер изјави дека САД ќе повлечат околу илјада војници од Сирија.

Според неговите зборови станува збор за планирано и „свесно повлекување “на трупите.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар