MKDNews.com

Кралицата го одобри законот со кој се спречува Брегзит без договор

Кралицата го одобри законот со кој се спречува Брегзит без договор
септември 10
07:26 2019

Британската кралица Елизабета Втора  даде конечно одобрение на законот со кој се спречува премиерот Борис Џонсон да ја изнесе земјата од ЕУ без договор на 31 октомври.

Потегот на кралицата, познат како „кралска согласност“, е ефективна мерка на кралството во врска со законот кој е усвоен во Парламентот минатата недела и покрај спротивставувањето на Владата.

Како што се наведува, тој е објавен во Горниот дом на Парламентот – Домот на лордовите.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар