MKDNews.com

Гори амазонската прашума – Пожарите се гледаат од вселената

Гори амазонската прашума – Пожарите се гледаат од вселената
август 22
12:44 2019

Бразилската вселенска агенција извести дека бројот на пожари кои ја зафатија Амазонската прашума, како последица од сечењето на шумите, во однос на минатата година е пораснат за 83 проценти


Институтот ги собра податоците со помош на сателити, а ги објави по една недела откако претседателот на Бразил го отпушти шефот на оваа институција поради објавувањето податоци за сеча на шумите, пишува BBC.

Густ чад од пожарот се надви над Сао Паоло во понеделникот, кога среде бел ден завладеа целосна темнина. Тоа се случи бидејќи силниот ветер го донесе чадот од местата оддалечени повеќе од 2.700 километри од Сао Паоло.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар