MKDNews.com

Фејсбук снимал разговори преку Messenger

Фејсбук снимал разговори преку Messenger
август 14
17:20 2019

Социјалната мрежа Фејсбук снима разговори на своите корисници, пренесува АФП.

Од компанијата ги давале снимките на другите компании снимките, за да го транскрибираат кажаното.

Фејсбук потврди дека снимале корисници, но додава дека тоа е направено со нивна согласност и практиката е веќе прекината.

Според компанијата, снимките биле тестови за вештачка интелигенција, за да се утврди нејзината способност да се преведе она што е кажано на друг јазик.

Единствените корисници кои биле погодени биле оние кои ја користеле апликацијата Messenger и не забранувале транскрипција на разговори во неа.

Фејсбук неодамна беше казнет со 5 милијарди долари за злоупотреба и складирање на податоци за милиони корисници.

Фејсбук, Амазон и Епл признаваат дека ги снимаат корисниците, давајќи различни објаснувања.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар

Следете не

  • Следете не на google +
  • Посетете го нашиот YouTube канал

Барај Вести