MKDNews.com

Големо невреме ја зафати Преспа, прогласена вонредна состојба

Големо невреме ја зафати Преспа, прогласена вонредна состојба
јули 11
06:16 2019

Градоначалникот на Ресен Живко Гошаревски прогласи вонредна состојба во Општина Ресен, поради големото невреме што го зафати преспанскиот регион.

Силниот ветер половина час корнел дрвја, бандери и носел покриви од куќи, што предизвикло материјална штета, но немало поредени лица.

Поради силниот ветер и обилниот дожд, бил отежнат и сообраќајот во регионот, како и снабдувањето со електрична енергија.

Најзагорозени се места Крани и Штрбово како и граничниот премин Маркова Нога.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар

Следете не

  • Следете не на google +
  • Посетете го нашиот YouTube канал

Барај Вести