MKDNews.com

ДУИ тврди дека се можни предвремени избори во мај или јуни

ДУИ тврди дека се можни предвремени избори во мај или јуни
јули 10
20:56 2019

ДУИ ја фрли ракавицата. Можни се предвремени парламентарни избори наредната година, но за тоа е потребен договор на сите политички партии.

Предвремени  избори бараат и сите опозициски парламентарни партии. ВМРО-ДПМНЕ не ја исклучува можноста да поднесе иницијатива за распишување во Собранието.

БЕСА и Алијансата на Албанците ќе ја подржат секоја иницијатива која нуди нови избори.

СДСМ смета дека во моментов на државата не и се потребни предвремени избори затоа што приоритет се НАТО и ЕУ интеграциите. А и да има евентуални избори, познат би бил исходот.

Партиите не ја исклучуваат можноста во наредниот период да се одржи и лидерска средба во поширок состав на која би се разговарало за предвремени избори.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар

Следете не

  • Следете не на google +
  • Посетете го нашиот YouTube канал

Барај Вести