MKDNews.com

Бразил ја освои Копа Америка

Бразил ја освои Копа Америка
јули 08
07:48 2019

Фудбалската репрезентација на Бразил ја освои Копа Америка, девети пат во нејзината историја, откако ноќеска во финалето го совлада Перу со 3:1 (2:1).
На славната „Маракана“ во центарот на вниманието беше Габриел Жезус, кој му асистираше на Евертон при првиот гол во 15. минута, беше стрелец на вториот во 45+3, а потоа и исклучен од игра во 70. минута.

Во стрелците за Бразил се запиша и Ришалсон во 90. минута од пенал, додека единствениот гол за Перу го постигна Паоло Гереро, исто така од белата точка, во 44 минута од играта.

Бразил по петти пат беше домаќин на континенталниот шампионат и секој пат го освојувал трофејот на домашен терен. Овој триумф е прв по 12 години за кариоките, предводени од селекторот Тите, а е остварен без првата ѕвезда на тимот Неимар, кој отсуствуваше од шампионатот заради повреда.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар

Следете не

  • Следете не на google +
  • Посетете го нашиот YouTube канал

Барај Вести